Протидія булінгу

План заходів соціально-психологічної служби із запобігання та протидії насильству та булінгу в закладі освіти на 2021/2022 навчальний рік


Як уберегти дитину від насильства?

Поради педагогам                  Поради батькам



Булінг


Порядок подання заяви про випадки булінгу (цькування)

Виявлення факту булінгу (цькування)

- Здобувачі освіти закладу освіти повинні одразу проінформувати (в будь-який доступний спосіб) дорослих (батьків, педагогічних працівників, майстра в/н, класного керівника тощо), представника адміністрації, соціального педагога, психолога, медичну сестру про факт здійсненого булінгу (цькування) свідком якого вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
- Педагогічні працівники або інші працівники  повинні повідомити керівника закладу освіти про факт булінгу (цькування) свідком якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб незалежно від того, чи поскаржилась йому жертва булінгу чи ні.

Повідомлення про факт здійснення булінгу
Невідкладно звернутися з офіційною заявою (конфіденційність гарантується) про випадок булінгу (цькування) до керівника закладу освіти. 


 
Розгляд звернення

Керівник закладу освіти видає організаційний наказ про проведення розслідування та створення комісії з розгляду випадку булінгу (цькування), скликає її засідання. До складу комісії входять педагогічні працівники (у тому числі психолог, заступник директора з НВР), батьки постраждалого та булерів, керівник закладу освіти та інші зацікавлені особи.


Робота комісії з розгляду випадку булінгу (цькування)

- Визначення  кваліфікації випадку:
            - БУЛІНГ (цькування); 
            - одноразовий  конфлікт (сварка) / НЕ БУЛІНГ.
- Надання  висновку  та аналітичного  звіту  про розслідування  керівнику закладу. Рішення комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів комісії.

Прикінцеві заходи щодо розгляду випадків булінгу (цькування)

- Видання  підсумкового наказу  про  наслідки розслідування  випадку булінгу (цькування)
- Направлення відповіді заявнику (заявникам).

- Потерпілий чи його законний представник також можуть звернутися  до уповноважених підрозділів органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Служб у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).


Але за будь-якого рішення комісії керівник закладу забезпечує психологічну підтримку усім учасникам випадку.

Психологічний супровід таких осіб здійснює соціальний педагог у взаємодії із практичним психологом.

Зразок

заяви про вчинення булінгу у закладі освіти

                            Директору ВП «РЦПО ЛНУ

                     імені Тараса Шевченка»

Курилу М.С.

                         ПІБ, здобувача (чки)освіти

              групи №__________,

                               проживаю за адресою :______

                     телефон______________


ЗАЯВА

01 березня 2021 року, під час перерви, мій одногрупник (ПІП), в присутності інших здобувачів освіти, словесно мене образив та наніс тілесні ушкодження. Це призвело до нервового зриву, відмови бути присутнім на уроках. Звертаю Вашу увагу на те, що здобувач освіти (ПІП) не вперше застосовує такий вид цькування по відношенню до мене та до інших здобувачів освіти групи. Прошу вивчити факти, зазначені у заяві, та захистити мене від жорстокого поводження і психологічного насилля з боку одногрупника (ПІП)


Дата                                                                                   Підпис 

Перелік документів щодо булінгу

Нормативно-правова база

1. Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» №2229 від 7 грудня 2017 року.  

2.Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству  і  насильству за ознакою статті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №658 (п.39-41).

3. Указ Президента України № 398/2020 "Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства".

4. Наказ МОН від 26.02.2020р. № 293 "Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти.

5. Наказ МОН від 28.12.2019р.№ 1646 "Деякі питання реагування на випадки булінгу(цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти"

6. Лист МОН України від 14.08.2020 №1/9-436 "Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу(цькуванню)"

СТОПБУЛІНГ

Поняття «булінг»

Однією з найбільш актуальних проблем на сьогодні є цькування (булінг) серед дітей.

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві. У тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

·         систематичність (повторюваність) діяння;

·         наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Адміністративна відповідальність за булінг

Відтепер такі дії вважаються правопорушенням і тягнуть за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це – 850-1700 грн.) або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 1700-3400 грн. або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Слід зазначити, що за правопорушення дітей до 16 років несуть відповідальність їхні батьки. За свої дії громадяни від 16 років несуть відповідальність особисто. Також передбачено і відповідальність за приховування випадків булінгу, а це 850-1700 грн. або виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку.

Алгоритм дій при виявленні випадків булінгу

1.    Заява

2.    Наказ про створення комісії

3.    Протокол з рішенням

4.    Заходи реагування

5.    Надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждалим від булінгу.

6.    Інформування органів поліції, ССД.


У разі виявлення фактів насильства

Крок 1. Організація соціально-психологічного супроводу постраждалого, надання медичної допомоги (у разі потреби). Дотримання принципу конфіденційності.

Крок 2. Протягом доби за допомогою телефонного зв’язку, електронної пошти інформувати уповноважений підрозділ органу Національної поліції, службу у справах дітей, територіальний відділ освіти.

Крок 3. Фіксування необхідної інформації в журналі реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі (закладу освіти) за формою  Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству  і  насильству за ознакою статті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №658.

Крок 4.  Організація корекційної роботи психологічної служби, соціально-педагогічний супровід з жертвою та її кривдником.







Немає коментарів:

Дописати коментар